Szkoła Podstawowa w Górsku jest jedną z najstarszych i działających nieprzerwanie szkół w Polsce, jej początki sięgają 1599 r.

Przez ten okres w jej murach uczyło się kilka tysięcy potomków Polaków, Niemców i Holendrów. Szkoła była świadkiem wielu pięknych, ale również
i tragicznych wydarzeń, które dotykały samą miejscowość, jak i jej mieszkańców: pożarów, niszczycielskich powodzi, zniszczeń wojennych, zmian systemów politycznych.

W 1939 r. z rąk miejscowych Niemców opętanych ideologią hitleryzmu zginął Stanisław Kowalski, nauczyciel ze szkoły w Górsku. Na kilka lat dzieci polskie zostały pozbawione możliwości nauki.

Bardzo szybko, jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej, w marcu 1945 r., szkoła polska w Górsku na nowo rozpoczęła działalność edukacyjną i wychowawczą, którą prowadzi do dzisiaj.

Przez okres ponad 400 lat działalności placówka zaledwie trzy razy zmieniała swą lokalizację. W marcu 1999r dokonano otwarcia głównego budynku szkoły, a w listopadzie 2005r. oddano do użytku salę gimnastyczną.

Szczególną datą w historii Szkoły Podstawowej w Górsku był 16 października 2014 r. W tym dniu szkoła otrzymała imię księdza Jerzego Popiełuszki, a dzień 28.05.2019r. zostanie zapamiętany jako dzień poświęcenia i nadania sztandaru naszej Szkole. To właśnie dziś mija 47 rocznica kiedy to ks. Jerzy Popiełuszko 28 maja 1972r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Sztandar

Sztandar został wykonany przez mniszki karmelitanki bose z Klasztoru Sióstr Karmelitanek w Gnieźnie. Ma on kształt kwadratu o wymiarach
100 x 100 cm.

Rewers jest koloru czerwonego. Na tym tle umieszczone jest godło Polski - orzeł biały w koronie, a wokół niego napis: "Młode umysły i serca Ojczyźnie".

Awers jest w kolorze ecru. W środkowej części umieszczony jest wizerunek patrona szkoły błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, aplikowany na czerwonym tle, a wokół niego znajduje się wpisana po okręgu nazwa: "Szkoła Podstawowa im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku".

Sztandar obszyty jest złotymi frędzlami i przymocowany do drzewca wykonanego z drzewa bukowego, zwieńczonego głowicą z odlewanego mosiądzu z umieszczonym rokiem 2019, zakończony zaś srebrzonym orłem.

Logo Szkoły

Oficjalne logo Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku, autorstwa Pani Małgorzaty Bętkowskiej​ - dziękujemy! ;-)