Z piłką nożną w bibliotece

09.12. 2022 r. w bibliotece szkolnej odbył się konkurs "Z piłką nożną w bibliotece - wiem wszystko o footbolu!". Do zmagań z pytaniami z historii piłki nożnej, wiedzy o stadionach i zasadach gry zgłosiło się 27 osób. Byli to uczniowie z klas: 2a, 3b, 4b, 5a, 6a, 6b, 7a, 7b, 8a. Zmagania turniejowe zostały podzielone na 3 grupy. Uczestnicy kolejno losowali pytania, które nie zawsze okazywały się proste. Najlepsze wyniki uzyskali: Jakub Przybyszewski 5a, Jan Wypij 5a, Aleksy Woźniak 3 b oraz Wojciech Krak 3b, Julian Broda 7b, Oliwier Szczęsny 8a, Jakub Majerczak 7b. Mistrzem konkursu został Julian Broda z klasy 7b. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

 
 
 
Wielka Liga Czytelników
 
wlc banner
Zapraszamy uczniów klas 1–8 oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych do udziału w VI Ogólnopolskim Konkursie Wielka Liga Czytelników

1. Udział w konkursie jest bezpłatny.

2. Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach:
- klasy 1–3;

- klasy 4–6;

- klasy 7–8;

- oddziały przedszkolne.

3. Zgłoszenia uczniów do konkursu odbywają sie poprzez dostarczenie do nauczycieli bibliotekarzy lub wychowawców (odziały przedszkolne) wypełnionego formularza z podanym indywidualnym adresem e-mail, który jest konieczny do aktywacji konta uczestnika na platformie WLC.

4. Uczestnicy do 22 grudnia 2022 r. indywidualnie zdobywają sprawności czytelnicze poprzez rozwiązywanie testów do książek konkursowych z listy tytułów wybranych przez nauczycieli (lektury są dostępne w bibliotece szkolnej).

5. Uczniowie, którzy zdobyli minimum pięć sprawności, biorą udział w kolejnych etapach.

6. Rodzice uczniów klas pierwszych i dzieci z oddziałów przedszkolnych mogą pomagać dzieciom przy wypełnianiu testu.

wlc 2022
 

przerwa na czytanie 22

 Pasowanie na czytelnika

Pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelnika.

Zobacz zdjęcia

Zajęcia wyjazdowe z okazji Światowego dnia książki

Prace uczniów powstałe w plenerze - postacie z książek, zajęcia wyjazdowe z okazji Swiatowego dnia książki

Spotkanie z pisarką Małgorzatą Swędrowską w DK w Górsku

 

Konkurs pięknego czytania

 

 Spotkanie z autorem książek

W dniu 05.05 o godz. 12.00 w SP w Górsku odbędzie się spotkanie z pisarzem i obrońcą zwierząt Tomem Justyniarskim. Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek wraz z dedykacją i autografem autora w promocyjnej cenie 30 zł. Dostępne będą m.in „Psie troski", Mój przyjaciel Bocian" i "Kocia mama", Serdecznie zapraszamy."

psie troski1

 Zobacz zdjęcia ze spotkania

 Cukiernia dla Ukrainy

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. Święto zostało ustanowione w 2002 roku, w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia. Od tego dnia pluszowe misie szybko podbiły serca dzieci na całym świecie, stając się jedną z najpopularniejszych zabawek. Równie szybko podbiły też rynek księgarski i filmowy jako bohaterowie bajek. W Wielkiej Brytanii karierę zaczął robić Kubuś Puchatek, w Stanach Zjednoczonych Miś Yogi, natomiast w Polsce w latach 70. Miś Uszatek. 

Biblioteka Szkolna przygotowała z tej okazji dzień z „misiowymi": zagadkami, kolorowankami, puzzlami; nie zabrakło też rysowania portretu misia, czy oglądania bajek.

11 listopada w bibliotece

11 lstopada 21bibl 01  11 lstopada 21bibl 02

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik to  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego  jako hasło wybrało „Baśnie i legendy z całego świata". Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły i upowszechniane czytelnictwa. Z tej okazji nasi czytelnicy rysowali swoje portrety i wykonali zakładki do książek.

Mała książka - wielki człowiek

Uczniowie klas 1a i b otrzymali wyprawki czytelnicze, które z pewnością pomogą im w przygodzie z czytaniem. Na wyprawki czytelnicze składają się:

  • „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych, m.in.: M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry, J. Twardowskiego, Terakowskiej i innych, w opracowaniu graficznym wybitnej ilustratorki Iwony Chmielewskiej;
  • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów podpowiadającym, jak wspierać dziecko w nauce czytania, jak również zbiorem pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki;
  • Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Projekt „Mała Książka – Wielki Człowiek Wyprawka dla Pierwszaka” ma charakter ogólnopolski i jest w całości finansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 ksiazkadla1 01  ksiazkadla1 03 

ksiazkadla1 02

Zasady obowiązujące w bibliotece szkolnej w czasie pandemii Covid 19

1. Uczniowie mogą korzystać z biblioteki według znanych im zasad, w wyznaczonych godzinach pracy biblioteki.
2. W bibliotece mogą przebywać 2 - 3 czytelników
3. Wchodząc do biblioteki należy zdezynfekować ręce, obowiązkowe jest zasłanianie ust i twarzy.
4. Środa jest dniem wewnętrznym przeznaczonym na prace techniczno-biblioteczne, dezynfekcję i odkładanie książek po  kwarantannie na półki, w tym dniu biblioteka jest zamknięta dla uczniów.
5. Oddając przeczytaną książkę uczeń ma obowiązek odłożyć ją pojemnika specjalnie do tego przeznaczonego, znajdującego się w bibliotece, w widocznym miejscu, na czas 48 godzinnej kwarantanny.
6. Nauczyciel/ bibliotekarz odkłada książki na półki lub wypożycza uczniom po upływie czasu kwarantanny.
7. Z czytelni mogą skorzystać 2 - 3 osoby na raz, zachowując bezpieczny odstęp, 1,5 m. Zabronione jest pożyczanie, korzystanie z przyborów szkolnych, książek kolegów, itp.
8. Uczniowie nie mogą korzystać z półek wolnego dostępu. Książki podaje bibliotekarz.